Trejetą dienų trukusiam edukaciniam projektui “Mums gera gyventi švarioje aplinkoje 2019” pasibaigus jaučiamės pakylėti, kadangi darželio koridoriuose dar vis pasigirsta vaikų pokalbiai ekologinėmis temomis “tėti, kaip gerai, kad su paspirtuku atvažiavai”, “žinok, aš pasakiau Austėjai, kad negalima daug muilo piltis”. Taigi, galima drąsiai teigti, jog projekto metu įgyvendintos veiklos idėjos sudomino, įtraukė ir įkvėpė vaikus nesustoti ir dalintis įgyta aplinkosaugine patirtimi su aplinkiniais.
Projekto idėja – vaikams priimtinais, įtraukiais būdais aktyvinti jų sąmoningumą, atsakomybę už asmeninį indėlį aplinkos išsaugojimui. Tad, siekiant patenkinti skirtingus vaikų poreikius, buvo ieškoma įvairių formų. Viena jų – diskusijų forumas “Ar aš aplinkai draugiškas?“, kurio metu vaikams buvo demonstruojama tikslingai parinkta, pažintinio turinio, probleminį mąstymą provokuojanti vaizdinė medžiaga. Jau peržiūros metu kai kurie vaikai drąsiai reiškė emocijas, demonstruodami nepasitenkinimą daroma žmogaus žala gamtinei aplinkai, sau. Dar daugiau samprotavimų vaikai išreiškė kalbėdami į mikrofoną, kuris kaip magnetas traukė bei paskatino prabilti net ir nedrąsiausius diskusijos dalyvius. Išreikšdami mintis draugų auditorijai, vaikai jautėsi svarbūs, turintys savo nuomonę bei daug žinantys, o tai puikiausias motyvas ir toliau smalsauti, norėti sužinoti daugiau bei jausti savigarbą. Diskusijos metu išreikštos vaikų mintys, pamąstymai apie daromą žalą gamtai ir sprendimus, kaip gyventi ekologiškiau, – puikus įrodymas, kad vaikai gilinasi į ekologines problemas.
Kitokio pobūdžio renginys “Eko madų šou” buvo praturtintas vaidybine inscenizacija, kuri, vėlgi, sukėlė mažiesiems žiūrovams daug emocijų, kritinių vertinimų bei primygtinio vaikų reikalavimo personažams: „nešiukšlinti, rūšiuoti!“. “Eko madų šou” vainikavo vaikų pasirodymas ant podiumo. Renginio esmė buvo atkreipti vaikų dėmesį į besaikio vartotojiškumo problemą bei skatinimas kūrybiškai, netradiciškai nebereikalingas medžiagas panaudoti pakartotinai. Kiekvienas turėjo galimybę pademonstruoti ne tik iš antrinių žaliavų sukurtus apdarus, bet ir savo vaidybinius, ritmikos pajautimo, kūno plastikos gebėjimus. Ypatingai reikšmingas pasirodymas ant podiumo buvo nedrąsiesiems, kurie, nesvarbu, kad už rankytės vedami, visgi įsidrąsino ir pirmyn žengė vis tvirtesniais žingsneliais, o keletas netgi šypsnį veide išspaudė.
Akcijos “Darom 2019!” metu, tvarkydami darželio apylinkes, vaikai ugdėsi atsakingą požiūrį į asmeninį indėlį saugant aplinką nuo taršos, šiukšlinimo. Tai, kad pastebėjus numestą šiukšlę iš daugelio lūpų sklido vertinimai “kokie negeri žmonės numetė!”, įrodo, jog vaikams ypatingai rūpi švarios aplinkos išsaugojimas. Beje, sutvarkytoje žolytėje vaikai, įsmeigdami agitacines vėliavėles su užrašu “Aš pakėliau Jūsų šiukšlę. Domas 4 m.”, paliko svarbią žinutę aplinkiniams.
Nors ekologinė savaitė pasibaigė, viliamės, kad įgyta patirtis paliks pėdsaką kiekvieno vaiko sąmonėje!

Prasmingų ir šiltų Šv Velykų!
Edita Martinkėnienė
Ikimokyklinio ugdymo auklėtoja